tenis    trener sport trenerzy tenisa sport tczew nauka gry w tenisa    szkoła tenisa    naciąganie rakiet    tenis ziemny    trening tenisowy   
Słowniczek - Tenis od A do Z
A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z
A
As serwis uderzony z najwyższą precyzją, plasowany poza zasięgiem przeciwnika. Mianem asa określa się taką piłkę serwisową, której przeciwnik nie może nawet dotknąć swoją rakietą.
Antykros jest wprowadzonym przez tłumacza neologizmem oznacza, że po kilku uderzeniach krosowych zawodnik odbija piłkę w innym kierunku. W języku francuskim nazywa się to "un coup decroise".
Aut (ang. out) - piłka padająca poza polem gry. W tenisie linia należy do pola gry; aut jest dopiero wówczas, gdy piłka jest całym swoim obwodem po zewnętrznej stronie linii (ślad piłki styczny z linią oznacza, że piłka nie jest autowa).
Alley obszar kortu singlowego powiększony o teren do gry w debla.
Approach
shot
uderzenie z końcowej linii kortu które przygotowuje dobrą pozycję przy siatce.
Australian
doubles
formation
pozycja używana w deblu gdzie serwujący i jego partner znajdują się po tej samej stronie kortu.
do góry

B
Backhend (ang. beckhand) - uderzenie z lewej zewnętrzną stroną rakiety (u praworęcznych; u leworęcznych będzie to uderzenie z prawej, choć nadal zewnętrzną stroną rakiety).
Backcourt teren pomiędzy linią końcową kortu ( baseline) a serwisową.
Backspin (lub underspin) - odwrócona rotacja piłki w locie.
Ball toss wyrzucenie piłki do góry przy serwisie.
Baseline linia rozgraniczająca wielkość kortu.
do góry

C
Contre pied w odniesieniu do tenisa oznacza "wziąć przeciwnika na przeciwkrok". Chodzi po prostu o posłanie piłki w kierunku przeciwnym w stosunku do oczekiwanego przez przeciwnika i kierunku jego biegu, a zatem znajdującego się w nierównowadze, z ciężarem ciała na niewłaściwej nodze, co uniemożliwia mu natychmiastową reakcję. Zagranie na przeciwkrok jest na ogół kończące.
Czop (ang. chop) - uderzenie nadające piłce rotacje wsteczną, przy czym w odróżnieniu do slajsa czopem uderza się piłkę wyższą, w każdym razie znajdującą się powyżej siatki.
Centerline linia oddzielająca dwa pola serwisowe.
Chip shot miękkie głębokie uderzenie ze wsteczną rotacją prawie dotykające siatkę zmuszając zawodnika przy siatce do zgrania woleja defensywnego, często używane przy returnach.
do góry

D
Drajw (ang. drive) - uderzenie na ogół z głębi kortu, mocne, z bardzo niewielką rotacją, inaczej nazywane uderzeniem płaskoliftowanym.
Double fault podwójny błąd serwisowy, czyli dwa serwisy były autowe.
Drive volley wolej grany z powietrza z uprzednim zamachem.
Dropshot bardzo delikatne zagranie spadające tuż za siatką.
Drop volley to samo zagranie jak dropshot tylko grane z pozycji wolejowej.
do góry
F
Forhend (ang. forehand) - uderzenie z prawej wewnętrzną stroną rakiety ( oczywiście u praworęcznych; u leworęcznych będzie to uderzenie z lewej, choć także wewnętrzną stroną rakiety).
do góry

G
Gem (ang. game) - po francusku "un jeu", ważna cześć seta. Seta rozgrywa się do 6 wygranych gemów, z tym że set uważa się za wygrany, o ile występuje różnica dwóch gemów, np. 6:4, 7:5, 8:6 itp. Wiele lat temu celem skrócenia gry wprowadzono gem rozstrzygający tzw. tajbrek.
do góry

K
Kontratak poczynania na korcie umożliwiające zawodnikowi dojście do siatki przy równoczesnym wyeliminowaniu z tej pozycji przeciwnika.
Kort plac do gry w tenisa o wymiarach 23,77 * 8,23 do gry pojedynczej i 23,77 * 10, 97 m do gry podwójnej. W połowie długości kort przecina siatka, która ma wysokość 0,915 m a po bokach 1,06 m.
Kros uderzenie piłki po przekątnej kortu, rozróżnia się krosy forhendowe i bekhendowe, krosy wolejowe, a nawet smecze i serwisy po krosie.
do góry

L
Lift uderzenie piłki z rotacją awansującą (postępującą). Owa rotacja awansująca sprawia, że piłka po odbiciu się od podłoża nabiera przyśpieszenia.
Lob uderzenie pozwalające przerzucić piłkę wysokim łukiem ponad przeciwnikiem.
Lob liftowany lob, podczas którego zawodnik nadaje piłce rotacje awansującą. O ile zwykły lob zazwyczaj jest obronny, o tyle lob liftowany może być uderzeniem atakującym.
do góry

M
Mixed doubles mecz zawierający dwie drużyny składające się z jednego mężczyzny i jednej kobiety.
Moon ball bardzo wysoka piłka grana na końcową linie, zazwyczaj służy do zmiany tempa.
do góry

P
Passing shot uderzenie, które sprawia, że piłka mija zawodnika znajdującego się przy siatce lub do niej podążającego.
Piłka długa piłka plasowana pod linie końcową kortu. Strefa piłki długiej obejmuje 2-3 m końcowej części kortu.
Piłka krótka piłka plasowana w okolice linii serwisowej na polu przeciwnika; nie mylić ze skrótem lub stop - wolejem.
Półwolej uderzenie wykonywane natychmiast po zetknięciu się piłki z nawierzchnią kortu. Najczęściej stosuje się je w drodze do siatki lub podczas gry przy siatce, rzadko z głębi kortu.
do góry

R
Return uderzenie forhendem lub bekhendem, bywa że i lobem, piłki którą przeciwnik wprowadził do gry serwisem.
Rotacja ruch kołowy piłki wokół własnej osi, oczywiście podczas lotu, rozróżnia się rotację awansującą, wsteczną i boczną.
do góry

S
Serwis wprowadzenie piłki do gry mocnym uderzeniem. Polska nazwa serwisu - podanie.
Slajs (ang. slice) - uderzenie piłki z rotacją wsteczną lub wsteczno - boczną; inaczej nazywa się to uderzeniem ciętym lub podciętym.
Smecz (ang. smash) - zbijanie wysokiej piłki zagrywanej przez przeciwnika lobem. Smecz uderzany jest z ponad głowy bezpośrednio z woleja, ale także po wysokim odskoku piłki od nawierzchni kortu. Technika smeczu podobna jest do techniki serwisu, z tym, że przyczyna sprawcza lotu piłki jest inna.
do góry

T
Tajbrejk (ang. tie-break) - wprowadzony kilkanaście lat temu gem rozstrzygający, rozgrywany na ogół przy stanie seta 6:6. Zawodnik rozpoczynający ów gem serwuje na stronę forhendową; po rozegraniu pierwszej piłki przeciwnik serwuje dwukrotnie i dalej już na zmianę zawodnicy mają po dwa serwisy. Gra się do 7 punktów, przy czym powinna być różnica 2 punktów.
Topspin uderzenie piłki z bardzo silną rotacją awansującą; owa bardzo silna rotacja nadawana jest piłce przez dodatkowy, "nakrywający", ruch nadgarstka ręki, w której zawodnik trzyma rakietę.
do góry

U
Uderzenie
atakujące
we francuskiej literaturze tenisowej nazywa się to uderzeniem zbliżonym (un coup d'approche), ponieważ zawodnik wchodzi na piłkę, czyli uderza ją na linii wnoszącej po odbiciu się jej od podłoża.
Uderzenie
kończące
to po prostu takie uderzenie, po którym zawodnik zdobywa punkt.
do góry

W
Wejście na piłkę jest to wyrażenie gwarowe, ale powszechnie używane w środowisku tenisowym; oznacza uderzenie piłki znajdującej się na linii wznoszącej po odbiciu się od podłoża. Przy takim uderzeniu zawodnik musi zrobić krok lub dwa do przodu i stąd owo "wejście na piłkę".
Wolej uderzenie piłki z powietrza.
Wymiana wielokrotnie uderzanie piłki przez przeciwników, na ogół z głębi kortu, ale zdarza się także wymiana wolejowa, np. w deblu.
do góry

Oferta    |    Firmy    |    Porady    |    Trenerzy   |    Galeria    |    Home    |    ST PROFI   |    Kontakt

Copyright © 2012    Rafał Górski - Szkoła Tenisa PROFI